У цій статті ми постараємося максимально доступно розповісти про те, на що варто звернути увагу в першу чергу під час осіннього лову коропа.
Де ловити коропа
Найважливіше питання. Чи змінюється поведінка риби порівняно з літом? Варто відразу розділити осінь на два етапи: тепла пора або «бабине літо» (приблизно до середини вересня) і той період, коли температура знижується, але ще не настали стабільні заморозки (іноді до кінця жовтня). Тепла осінь дуже схожа на літо за своїми методиками лову риби. Пам’ятайте, що температура води змінюється набагато повільніше, ніж повітря. Тому при падінні температури з критичної літньої спеки до комфортного вересня вода ще досить довго зберігатиме тепло.
Саме тому на початку осені не варто обділяти увагою мілководні ділянки озера, особливо якщо вони мало схильні до вітру. Риба може заходити туди погрітися останній раз на рік і намагатися урвати останні сонячні промені, тим більше, що дні стають дедалі коротшими.
При охолодженні водоймища першими охолонуть верхні шари повітря, тому риба зрушить на ділянки глибше, оскільки там буде найбільш теплий шар води. Причому якщо у верхніх шарах температура води може бути 5-6 градусів, то на глибині ще триматиметься близько 10-12 градусів!
Зворотній вітер. Зазвичай восени починає дмути вже північний холодний вітер, температура якого набагато нижча за температуру води. Це чудова пора, щоб зосередитися на тих частинах водоймища, куди вітер не може дістатися – осіннє слабке сонце може бути використане коропами по максимуму.
Намагайтеся вибрати безвітряні ділянки водойми або місця, які найбільше захищені від холодного північного вітру.
Спостережливість. Кінець літа ознаменується відмиранням підводної рослинності, яка плавно ляже на дно і сприйматиметься коропом як джерело їжі. Риба знає, що попереду сувора зимова пора, тому намагається максимально напастись енергією. Якщо ви бачите бульбашки як на фото, то це вірна ознака риби, що годується. Короп риє донний рельєф, піднімаючи догори бульбашки звільненого повітря. Якщо ви стали свідками такої картини, що зустрічається досить часто, обов’язково розслідуйте це місце маркером і тримайте його в голові як потенційно перспективне.
Важливість ночі. Вже давно помічено, що в нічний час риба восени стає більш активною.
До речі, на світанку ви можете побачити виходи риби. Іноді це стає одним із головних факторів пошуку риби. Ну, або принаймні, де вона буває в цей час доби.
Пам’ятаєте як улітку ми женемося за вітром і шукаємо рибу там, куди він надує корм? Так от, восени є такі ж місця, тільки замість корму об’єктом пересування є поле листя з дерев та інша органіка. Це — перспективні місця.
У осінні безвітряні дні з сонцем короп може виходити на мілководні ділянки і часом теплі не глибокі заплави дають кращий результат ніж ями.
Звичайно ж, кожне озеро унікально і дуже складно точно визначити, де можна знайти коропа в різні періоди року. ви ловите. Просто відвідуйте його якнайчастіше, вивчайте, спостерігайте, цікавтеся результатами в інших рибалок і розуміння прийде до вас саме!
Підгодовування та насадки
Для початку дуже рекомендуємо прочитати статтю « Карпові насадки».у підході до пошуку робочої насадки для риби.
Не бійтеся експериментувати. Будь-які статті, відео та поради не є догмою. Що успішно працює рік у рік в одного рибалки, може зовсім не працювати в іншого. Знайдіть своє обличчя, свій підхід та продовжуйте розвивати успіх!
Якщо повертатися до теми бойлів для лову коропів восени, то і рибні, і фруктові бойли працюють! На початку осені краще використовувати перші, тому що вони найпоживніші і відмінно підійдуть для риби, що активізувалася напередодні холодів. Короп шукатиме що ситніше, а рибні бойли підійдуть якнайкраще. У Carpfishingclub Baits ви можете знайти безліч подібних рецептів. Та ж трилогія Monster Crab – Multi Fish – Demon Spice чудово працює восени.
Монстр Краб – один із найуніверсальніших рибних бойлів, який підійде для всіх і вся.
Мульті Фіш – поєднання кальмара та журавлини. Це переважно рибний бойл, але з додаванням фруктової есенції. Скажімо так — рибно-фруктова вишенька на торті, яка неодноразово рятувала восени.
Демон Спайс – рибно-гострий бойл з ароматом спецій, відмінно працює як одиночно, так і в парі з двома перерахованими вище бойлами. Додасть спецій і прянощів у вашу суміш, що іноді показує відмінний результат.
Загалом, вам потрібно постаратися запропонувати рибі ситний прикормковий стіл. Причому кількість підгодовування може навіть перевершувати деякі літні рибалки. Короп активно харчуватиметься.
А ось із настанням холодів варто переключитися на легші фруктові рецепти. Їх аромат, текстура і легкий (порівняно з рибними) склад краще поширюватимуться і перетравлюватимуться коропом. Одними з найуніверсальніших і найпоширеніших варіантів будутьPineapple,PlumіTangerine.
Оскільки на дні утворюється все більше і більше рослинності, що плавно опускається, у вигляді листя, відмерлих водоростей, латаття та іншого «сміття», має сенс ловити на одиночні плаваючі бойли 12-14 мм у піднятій презентації (повеніSpinner Rig, Hinged Stiff Rig або звичайний волосяний) монтаж із дробинкою).
Восени є одна особливість. Клювання риби може бути досить примхливим навіть незважаючи на те, що коропа необхідно набирати калорії. На спортивному/комерційному водоймищі найкращим варіантом буде йти від меншого до більшого. Намагайтеся спочатку підгодувати максимально делікатно, але точно. Якщо почнуться клювання, то слід догодувати ще. В ідеалі ви повинні підловлювати рибу і годувати після кожної клювання 5-6ракет. Якщо риба не клює, краще не створювати додатковий шум.
Пізня осінь
Отже, коли ж перемикатися на легкі та швидко дієві бойли? На кожному водоймищі температура води різна, тому точних дат ніхто не назве. У середній смузі Росії це приблизно з 10 жовтня, коли вода вже холодніша 13-15 градусів.
Під час лову пізньої осені обов’язково використання пористих, швидкорозчинних приманок з низьким вмістом олій. Рибні, жирні пелетси краще відкласти убік. Тяжкі поживні бойли теж потрібно вибирати і використовувати з розумом, додаючи в невеликій кількості. Головне – це низький вміст жирів.
Поживні ліквіди можуть стати гарним бонусом до ваших нежирних бойлів. Тільки не лийте олії! Краще звернутися за допомогою до амінокислот. Вони містять комплекс корисних речовин та вітамінів, необхідних для підтримки здоров’я риби, а також необхідні елементи-тригери для більш швидкого засвоєння їжі. Або ж до натуральних екстрактів і вичавків, наприклад:Robin Red,Hot ChilliабоBloodworm.
Якщо ж ми говоримо про більш ранню пору, коли вода ще тепла (початок вересня/бабине літо), то тут ви можете керуватися своїми звичними літніми підгодівельними програмами. Врахуйте, що найголовніший показник – це температура води. За нею корисно стежити загалом протягом усього року. Припустимо, влітку 2017 року ну ніяк не могло вважатися повноцінним літом. На початку червня йшов періодично сніг, а у липні навіть вдень доводилося одягати шапку під час риболовлі. Було дуже холодно. Тому завжди відштовхуйтеся саме від температури води.
Коли вода стає холоднішою, має сенс почати схилятися до більш яскравих, насичених, фруктових рецептів. Тут добре будуть проявляти себе ліквіди на кшталтWoods Fruits,Strawberry Juice,TangerineабоMulberry Black
Отже, рання осінь – робимо акцент у бік поживних бойлів, з наближенням холодів зміщуємось на користь фруктових. А що відбувається з пелетсом? Та так само. Влітку використовуємо жирні, рибні пелетси, а ближче до зими переходимо на менш жирні. Як визначити жирність пелетса? Чим темніший пелетс, тим більше жирів у ньому. Чим світліше, відповідно, тим швидше він розчиняється! Все просто. З бойлам так не вийде, тому що до багатьох бойлів додають барвники. А зпелетсомвсе набагато простіше.
Монтажі та оснащення
Як ви розумієте, монтажі та оснащення розподіляються між собою незалежно від пори року. Тому що вони орієнтовані насамперед на подачу насадки та її презентацію. Інша річ, що сам короп із похолоданням води починає харчуватися менш активно, а вода стає прозорішою. У такому випадку варто звернути увагу на довжину повідця (можна вкоротити в меншу сторону), розмір насадки (так само в меншу сторону) і маскуючі властивості вашої снасті в цілому.
Вам просто слід зменшити розмах дійства. Скоротіть чисельність заготовок, про які говорить Едік, але суть залишиться приблизно такою самою. Потрібно бути готовим до різних сценаріїв.
Тактика з ПВА мішками
На незнайомому місці, особливо восени, спробуйте почати сесію з ПВА-мішків. З ними можна швидко облавлювати незнайомі ділянки водойми, а так само класти його у вже загодовану точку.
Маленький або великий привабливий мішок з яскравою плаваючою або збалансованою насадкою – чудовий вибір, який точно не пропустить голодний короп!
Про особливості, переваги та нюанси лову на цей чудовий спосіб можете почитати в нашій статті на порталі Carpfishingclub —Лов на ПВА мішки.
Ми б рекомендували тримати одне-два вудилища поряд або в кормовій плямі, а решта пустити на пошуки риби з ПВА-мішками і намагатися облавлювати кожну більш-менш перспективну ділянку дна. Ця тактика є дуже гнучкою, коли ви і пляма прикормочно маєте (за класикою), але і при цьому встигаєте точково ловити рибу. Найчастіше трофейні екземпляри тримаються віддалено – як від інших особин, так і від рясного місця.
Якщо наприкінці осені, коли вже холодно, видався яскравий сонячний день, а тиск високий, то риба рухатиметься у верхніх шарах водоймища, компенсуючи збільшений тиск. Чому так відбувається рекомендуємо прочитати у статті про вплив тиску на коропа. У таких випадках має сенс переключитися на лов зиг-ригом.
Для лову на зиг-риг тримайте в запасі пінки чорного, жовтого, червоного кольорів, а також додаткові дипи для посилення їхньої атрактивності. Найзручніше використовувати спреї. Відмінно підійдуть для холодної пори року солодкі аромати, на кшталтFFEM R-1(який якраз і розроблявся для холодної пори року), або спрей зісмаком шоколаду.
Грамотне спорядження
Це дуже важливо!Восени вдень може бути тепло, але те, що вночі температура опускається до нульової позначки – явище надзвичайно поширене. Щоб ніч не перетворилася для вас на тяжке випробування, дуже важливо ретельно продумати спорядження.Хороший спальник на п’ять сезонів (в ідеалі багатошаровий) обов’язково має бути. На нашій практиці ми переконалися, що який би не був просунутий у вас намет, у ньому все одно буде холодно. Це факт. Тому на спальнику краще не заощаджувати.
У хорошому мішку ніякого холоду не страшний, але! Обов’язково приділіть увагу додатковому утепленню. Найкращим варіантом буде купити термобілизну або костюми для утеплення.
Якщо ви хочете почуватися комфортно в холоді, то використання кількох шарів білизни на собі є обов’язковим.Перший шар- тонка термобілизна;другий шар- толстовка / комплект, що утеплює,третій шар- куртка-піддівка;четвертий шар(за бажанням) – верхня куртка і штани, що не продувається. Врахуйте, що ситуації бувають різні і намоклий одяг влітку – це нісенітниця, а ось восени ви можете стати перед серйозними проблемами, тому верхній шар з куртки, що не промокає і не продувається, рекомендований.
Також ми рекомендували б, на всяк випадок, навести довідки щодо газової пічки. У нас така є, ми її включаємо у найважчі моменти, але пам’ятайте, що якщо ви її відключите, все одно хвилин через 10 стане холодно. Або завжди її тримати включеної, або подбати про гарному одязі.
Не лінуйтеся гріти собі гаряче харчування, краще придбати хорошу,потужну газову плитку, щоб у будь-який момент протягом кількох хвилин ви могли розігріти собі чай чи каву. Або цикорій – це класний енергетичний напій, про якийми вже писали на сторінках нашого порталу.
У чому особливість осені
По-перше, кількість любителів-рибалок з приходом осені знижується. По-друге, ніяких, що купаються. Ви можете по-справжньому влаштувати полювання за великою рибою. Цілком ймовірно, що ви опинитеся взагалі один серед усього водоймища, що тільки збільшить ваші шанси, тому що можна буде вибрати будь-яку точку для лову.
Також, як ми вже згадували, риба нагулює масу, і саме восени найчастіше трапляються риби в пікових вагах. Тобто є певний короп і свою максимальну вагу, швидше за все, він покаже саме восени. А впіймай ви його влітку, чи навесні, він напевно важитиме менше. Це також дуже важливий аспект.
Крім цього, є ще один плюс! Восени ви не зазнаєте жодних проблем із комахами. Ні мух, ні комарів. А якщо це ще золота осінь, то вважайте, що ви щасливчик. Але пам’ятайте, що яка б хороша погода не була прогнозована прогнозом, вона може будь-якої миті змінитися. Може навіть змінюватись кілька разів на день. Тому вкрай уважно поставтеся до питання належного екіпірування.