Головна Школа карпфішингу Частина 1. Карпові вудлища

Частина 1. Карпові вудлища

793

Вудилища

Перед тим, як вирушити до рибальського магазину вибирати вудлища (майте на увазі, що Вам їх знадобиться декілька, причини описані нижче), Ви повинні володіти основною термінологією, яка значно полегшить завдання та зменшить ймовірність помилкового вибору.
Міні-словник з вудлищ
Строй – буває трьох видів: повільний, середній і швидкий. Визначити лад у конкретного вудилища просто – досить потрясти її в руках. , то чим повільніше стрій, тим краще вудилище гасить ривки риби, але їм важче Закинути на далеку дистанцію. Швидкий лад дозволяє досягати далеких рубежів, але бланк жорсткіше приймає ривки риби.
Тест – Тест вудлища виявляється у фунтах (lb). Грубо кажучи, це максимально рекомендоване навантаження. Якщо уникнути складних формул, і думати про надійність, то ми рекомендуємо вішати на оснащення вантажило вага якого еквівалентний тесту. У випадку, якщо вудилище має швидкий лад, то можна додати 0,5 фунта. На повільних вудилищах це може призвести до поломки, оскільки вудилище таким чином сильно гнеться і піддається додатковим навантаженням.
Кільця – кільця розподілені по всій довжині вудлища, крізь них проходить волосінь при закиданні. Остання, найменша каблучка називається «тюльпан».
Комель – задня частина вудилища.
Котушкотримач – механізм, за допомогою якого котушка кріпиться до вудлища.

2. Скільки мені знадобиться вудилищ?


У карпфішингу вудилища мають три важливі функції, які не можна обійти стороною. Робітники – ті, на які безпосередньо і буде виробляється лов. Маркерне вудлище – ним Ви досліджуватимете структуру дна і визначатимете глибину. Це дуже важливо, щоб правильно вибрати точку лову. Сподова (підгодівельне) вудилище – призначене для підгодовування точки лову. Отже, для дослідження дна та підгодовування знадобиться по одному вудлищу. З робітниками складніше. Наприклад, на батьківщині карпфішингу, в Англії найпопулярніший лов – на три вудилища. Спортсмени ловлять на чотири.
Мінімум, яким можна обходитися – два. Виходить від двох до чотирьох вудлищ. Пам’ятайте, що на кожне вудлище Вам знадобиться котушка та сигналізатори (один електронний та один механічний), тому намагайтеся правильно планувати бюджет спочатку. Для початківців, коли досвіду лову немає, напевно, простіше буде зупинитися на лові у два вудлища, плюс спід і маркер, а вже потім розширити арсенал до трьох-чотирьох робочих вудилищ.

3. Ціни на вудилища?

Серед рибалок міцно вкоренився стереотип, що карпфішинг – це нечувані витрати, «рибалка багатим», тощо. Відразу зазначимо, що це хибне поняття. Як і в будь-якому вигляді лову риби, є дійсно топові моделі вудлищ, якими користуються професіонали та спортсмени.  Повністю оснастити себе фідерними вудилищами першого класу буде коштувати доволі дорого. Все те саме. Але, як і в будь-якому виді лову, у карпфішингу також є різні цінові сегменти. Давайте розглянемо всі три: бюджетний, середній та преміум-класи.
А) Бюджетний клас.
Ціновий діапазон: від 2500 до 5000 тисяч гривень за одне вудлище.
Випереджаючи питання про те, що десь в інтернет та рибальських магазинах продаються вудилища набагато дешевше, і за 10 тисяч вже можна купити чотири робочі вудилища, ми хотіли б звернути Вашу увагу на кілька важливих факторів. Ціна – це квінтесенція всього виробництва. Матеріал, якість збирання, фурнітура, кільця, все це визначає ціну. А, відповідно, якщо ціна низька, то і якість вудилища відповідна. Тобто ви купуєте паличку, на яку одягнете потім котушку.  Просто Ви платите кілька тисяч гривень за зовнішній вигляд коропового вудлища. Дешеві вудилища бувають двох ладів: м’який настільки, що при більш-менш потужному закиданні воно прогнеться так, що гачок може зачепитися за Вашу маківку, або ж «дубове» настільки, що при кожному клювання ліска рватиметься через лічені секунди.
І найголовніший чинник. Все-таки риболовля це насамперед хобі, задоволення, приємне проведення часу на природі, на водоймі. Різниця між 3-4 тисячі чи 7-8 не така велика. Замість того, щоб розчехляти 382 крокодила на березі, сплануйте бюджет, пожертвуйте парою-трійкою виїздів, але купіть собі пару гідних вудлищ. Повірте, щоразу, коли ми бачимо покупців у магазині, які трясе в руках вудлища Shimano, неозброєним оком помітно, що вони справді отримують задоволення від них. Та вони й самі не приховують цього. Так, зробіть так, щоб Ваше хобі приносило задоволення саме снастями, трофеями, виведеннями, далекими закидами, а не тільки сонечком, природою і сплеском спінінга, що відлетів у воду.
Бюджетний клас є в наявності у наступних фірм виробників: Shimano (серія Alivio , а також серія TX-1 ), Sportex ( Advancer Carp ), вудлище FOX EOS , а також Daiwa Emcast Carp . Відразу зазначимо, не підходьте до питання вибору фірми виробника з метою з’ясувати, яка компанія краща чи гірша. Усі світові бренди, лідери карпфішинг-індустрії рівні між собою. Кожен має якісь унікальні товари, але загалом гачки від Korda такого ж рівня, як і гачки від FOX. Важливо, що ви вибираєте між цими двома компаніями. А ось якщо Ваш вибір між Korda чи ТОВ «Клюй-рибка, клюй завжди», то однозначно краще обрати перший варіант.
Окремо варто сказати про вудилище FOX EOS . ідеальний варіант для початківців короп’ятників!
Б) Середній клас
Ціновий діапазон: від 5 до 8 тисяч гривень за одне вудлище.
Середній клас, це ідеальний баланс між високою якістю та помірними грошима. Справа в тому, що середній клас не настільки гірший за преміум-клас, наскільки дешевше. І не настільки дорожче за бюджетне, наскільки краще. За співвідношенням ціна-якість, це ідеальний варіант, який, якби наша воля, ми б роздали всім без винятку короп’ятникам від малого до великого! Найчастіше бланки середнього класу виконані з таких самих матеріалів, як і більш топові версії, а нижча ціна була досягнута через простішу фурнітуру, відсутність будь-яких перламутрових логотипів на рукоятках і блискучих вставок, покритих лаком. Яскравий приклад – японські вудилища Shimano серій від TX-2 до TX-5 , німецькі далекобійні вудилища Sportex CS , корейські вудилища ZEMEX , а також англійські бланки Horizon X3 та X4 .
В) Преміум клас.
Ціновий діапазон: від 8 тисяч гривень та вище
Ці вудилища призначені для професіоналів і спортсменів, а також для тих, хто просто хоче володіти продукцією найвищої якості. “параболік”, який гнеться по всій довжині і гасить ривки найбільшої риби. Кращі кільця, кращі технології катушкодержателей, найкращі матеріали . Також дуже швидкими будуть вудилища TX-7 , які часто обирають спортсмени.

 

4. Вибір вудлища

В основному, вибір вудилища зводиться до з’ясування оптимальної довжини та тесту. що коротше призначено для лову в чагарнику, або на крихітних ставках, або якщо потрібно обловити Прибережну зону. Як правило, вважається, що більш довге вудилище зручніше в користуванні для людей високого зросту. . Уникаючи розпливчастих формулювань, можна розподілити довжини та завдання, які ставляться перед вудилищами, таким чином:

  • Лов з човна «в завезення» — 10 футів
  • Ви відвідуєте свій улюблений ставок, в якому далекий закид не потрібен – 12 футів
  • У місці лову звисає крона дерев, але місце «кльове» — 10 футів.

У всіх інших випадках ми рекомендуємо використовувати вудилища довжиною 13 футів. Особливо, якщо врахувати, що переважна більшість коропових водойм у Росії є величезним водосховищем.
Тест вудилищ:
4,5 – 5,5lb і вище – тест сподових вудлищ, які призначені для закидання ракет, набитих підгодовуванням
4lb – дуже жорсткі палиці, для агресивного лову на найдальших з можливих дистанціях, і жорсткого виведення, коли потрібно якнайшвидше затягнути рибу в підсак. Зайва жорсткість загрожує високою ймовірністю сходів риби, тому що бланк не встигатиме гасити її ривки.
3,5lb – золота середина. Хороший контроль при виведенні, хороший потенціал далекого закидання, використовується у 90% рибалок. Можна ловити на будь-якій дистанції, будь-яку рибу.
3lb – делікатні вудилища для любителів довго виважувати, гостро передає опір риби на бланк. Обмежує дальність закидання, а також вимагає витримки та терпіння при виведенні, але емоції будуть яскравішими, ніж при лові на 3,5lb
2,75lb – ще більш делікатні вудилища, про дальнє закидання краще забути, щоб не зламати нічого. Лов біля берега.
Всім новачкам ми б рекомендували почати з тесту в 3,5lb! Це справді найбільш універсальні вудилища, які здатні вирішувати абсолютно будь-які завдання на будь-якій водоймі!

5. Правильний закид

Правильний закид — це один із важливих аспектів карпфішингу, який впливає на успішність рибалки. Закид вимагає не тільки вправності, але й певної техніки, яка дозволяє забезпечити точність та безпеку під час лову.
1. Статична та динамічна техніка закиду:

  • Статичний закид передбачає, що вудлище утримується у спокійному стані під час закиду, а головне зусилля застосовується на момент викиду приманки.
  • Динамічний закид вимагає від рибалки більш активних рухів, застосовуючи силу з підйому вудилища для досягнення максимальної дальності закиду.

2. Техніка закиду для новачків: Для новачків найкраще почати з основ техніки закиду на короткі дистанції. Важливо навчитися виводити вудлище плавно і поступово, оскільки різке або надмірне зусилля може призвести до травмування снасті або навіть до поломки вудлища. Важливо розуміти і контролювати кожен рух.
3. Закид на дальні дистанції: Для досягнення максимальної дальності закиду важливо правильно скомбінувати швидкість і точність. При дальньому закиді необхідно забезпечити великий розмах вудлища та зручний кут для передачі енергії. Це забезпечить кращу дальність, але також слід враховувати, що швидкий закид може негативно вплинути на точність.
4. Використання важкого вантажу: Для закиду на великі відстані зазвичай використовують спеціальні вантажі, наприклад, ракету для підгодовування. Це дозволяє точно закидати не тільки приманку, а й підгодівлю в точку лову.
5. Підготовка до закиду: Перед тим як зробити закид, необхідно перевірити стан волосіні, щоб уникнути заплутування. Це забезпечить легший і точніший закид. Пам’ятайте, що в карпфішингу навіть найменші помилки в закиді можуть негативно вплинути на результат.
6. Практика та досвід: Не бійтеся витратити час на практику, щоб освоїти техніку закиду. Чим більше ви тренуєтесь, тим точніше і далі зможете закидати. Практика дозволяє налаштувати не тільки силу, але й точність закиду, що є важливим фактором для успішної рибалки.
Таким чином, правильний закид — це не лише навичка, а й важливий елемент карпфішингу, який визначає успіх рибалки. З часом і досвідом ви зможете досягати вражаючих результатів і отримувати від процесу риболовлі справжнє задоволення!

6. Підсікання риби

Фінішна пряма будь-якої риболовлі. Всі покупки позаду, все приготування позаду, точку знайдено, підгодовування занедбано, і ось настає заповітний сигнал! Дуже важко зберігати холоднокровність, хочеться якнайшвидше завести рибу в підсак. Пульс частішає, заповітна мета вже так близько… У момент виведення, багато рибалок навіть не підозрюють, що насправді фатальну помилку вони вже зробили. За кілька секунд-хвилин відбудеться схід. І не через гачок, волосіні і так далі, а саме через помилку під час підсічки риби. Але від моменту підсічки і до моменту, коли риба зривається з гачка, минає якийсь час, тому в 99% випадків рибалки грішать на снасті, а не на свою техніку. Адже клювало – отже, я все роблю правильно. Давайте розумітися!
Найправильніше підсікання – це плавне підняття вудилища вертикально вгору, при цьому важливо, що шпуля повинна бути затиснута лівою рукою, щоб виключити ймовірність її прокручування. Потім потрібно витримати паузу, щоб натяг пройшов по всій волосіні і передався на гачок, який остаточно проткне губу риби. Якщо Ви переборщите із зусиллям, занадто сильно смикнете вудилище, врахуйте, що Ви вже зробили прокол занадто великим, занадто рваним і гачок 99% вже бовтається в губі, а не сидить щільно, як при акуратному проколі. Тому ніколи не поспішайте з підсіканням, але й не зволікайте. Тут все, як із вудилищами 3,5lb – золота середина! Плавно піднімаємо та тримаємо вудлище вертикально над головою кілька секунд!

7. Виведення риби


При виведенні є золоте правило «Голова риби завжди повинна дивитися на вас». ліскою, інакше (якщо риба пішла вбік, а Ви стоїте на місці) гачок починає розхитувати місце проколу і може Можуть виникнути складності при лові на містку, але тут якраз і потрібно жорсткіше зупиняти рибу і прагнути вести її по прямій до берега, не давати борознити сектор лову вздовж і впоперек. вудилищ.
Якщо шляху до подсачеку є перешкоди як дерев, очеретів, островів, високих бровок тощо., то алгоритм дій при виведенні змінюється. Коли риба спрямує в укриття, потрібно рухатися строго у зворотному напрямку, намагаючись розгорнути рибу і не дати їй забитися в чагарник або обмотати волосінь навколо дерева.
PS Важливо! Ви витягуєте рибу «викачуючи» вудилище ліску. перше ж клювання більш-менш серйозного коропа виведе котушку з ладу раз і назавжди.

8. Догляд за вудилищами


Найголовніше правило – у жодному разі не зберігати вудилища мокрими. Обов’язково наприкінці риболовлі протерти сухою ганчіркою та зберігати лише у такому вигляді. Також є спеціальні засоби, які призначені для змащування волосіні та покращення її польотних якостей. Їх випускають фірми Gardner та Kryston. Принципі у них один, тільки Gardner трохи масляніша, а Kryston більш рідка. За якістю вони є абсолютно рівнозначними. Просто візьміть невеликий шматочок ганчірочки і намочивши її мастилом, протріть ретельно всі кільця. Також рекомендуємо стежити за тим, щоб котушкотримач був чистим і сухим. Це вкрай важливо для досягнення далеких рубежів при закиданні, а також є профілактикою від зісковзування рук з котушки під час закидів або виведення. На риболовлі має сенс один раз на добу протирати кільця, щоб усунути наліт, бруд та інше сміття, яке по волосіні накопичується на внутрішній стороні кілець.

9. Транспортування та зберігання

Вудилища слід зберігати у сухому, прохолодному місці, подалі від батарей та сонячних променів. При транспортуванні слід використовувати спеціальні чохли, які продаються в будь-якому короповому магазині. З метою економії бюджетних коштів можна придбати 2-метрові пластикові труби для водопроводів. Вони коштують смішних грошей і туди влазять два вудлища навіть із 50-ма кільцями. Щоправда, Вам необхідно щоразу знімати котушку. Чого не доведеться робити зі спеціалізованими фірмовими чохлами. Які крім своєї високої функціональності та зручності у транспортуванні просто красиво та естетично виглядають.

10. Поломки та їх усунення

Найчастіші поломки:

  • Удар про місток або рід під при закиданні – неправильна техніка закидання. (Див. пункт 4)
  • Захльост за тюльпан при закиданні – візуально контролюйте волосінь перед кожним закиданням
  • Завжди перевіряйте стики на щільність, щоб вони були до кінця вставлені одна в одну
  • У жодному разі не варто класти вудлище на землю – можна випадково на нього наступити
  • Строго слідкуйте за вказаним тестом на бланку, занадто великий вантаж веде до поломки
  • При наступі грозового фронту – заздалегідь слід розташувати вудилища на стійках у горизонтальному становищі і підходити до них, доки закінчиться гроза.