З настанням зими ми вирішили трохи змістити акценти на час і присвятити найближчі випуски спорядженню. І перше з чого ми почнемо – це вибір підставок для вудлищ.
На відміну від інших видів лову мирної риби (поплавець, фідерний лов), карпфішинг має на увазі рибалку тривалістю в кілька діб з досить рідкісними перезакидами. Дуже важко сидіти весь цей час із вудкою в руках, тому в карпфішингу використовуються стаціонарні стійки, на які встановлюються усі робочі вудилища. Передній край кладеться на сигналізатор (тема наступних частин), а задня на спеціальний утримувач (про нього йдеться нижче).
У сучасному карпфішингу використовується три варіанти підставок: звичайні одиночні стійки, бузз-бар та род-под.
Звичайні стійки –звичайні стійки, які встромляються в землю, з нарізаним зверху різьбленням, в яке вгвинчуються сигналізатори або тримачі. Різьблення, до речі, скрізь стандартне, тому купуючи стійки, можна не хвилюватися чи підійдуть вони для того чи іншого виду сигналізаторів чи власників. Краще вибирати телескопічну стійку, тому що завжди корисно мати можливість додатково відрегулювати висоту розташування вудилища. Для твердих ґрунтів є спеціальні стійки з широким різьбленням на кінці. Їх дуже зручно загвинчувати в землю, на зразок гвинта-самореза. Звичайні стійки є у всіх виробників коропового спорядження. Вони мають маркування Bankstick. Посилені стійки – Stormpole. Хоча назви можуть відрізнятися, але все-таки «bankstick» є визначенням, що найбільш використовується.
Род-под– один із символів карпфішингу. Стаціонарна система підставок для вудлищ, яка чимось нагадує «Катюшу». Її головна перевага – універсальність. Род под встановлюється на будь-якій поверхні, його не потрібно нікуди загвинчувати або втикати. По суті, справи, це корпус, до якого пригвинчені чотири стійки. Спираючись на ці стійки, род-под цілком собі стійкий і залишається тільки закрутити сигналізатори, задні тримачі і можна встановлювати вудилища. Чим дорожчий род-под, тим більше він функціональний. Топові моделі хіба що сальто не роблять. Обертаються на 360 градусів по всіх площинах, подовжуються, коротшають, звужуються, розширюються. Це дозволяє при виведенні риби, уникати заплутування лісок.
Поки риба далеко, опускаємо род-под вниз, щоб волосіні були на дні. При підході до берега, ми піднімаємо род-под, щоб вудилища були задерті вгору і заклад підсак відбувається під лісками. Жодних заплутувань, жодних проблем. Загалом, за род-под говорить абсолютно все, крім ціни. Це штука досить дорога. Хоча ми розглянемо варіант, при якому звичайні стійки можуть обійтися «в копієчку». Варто додати, що род-поди бувають на три та чотири вудилища. Навіть якщо ви ловите на три, ми рекомендували б все одно набувати род-під на чотири вудилища. На вільне місце можна класти маркер, зате якщо у вас з’явиться можливість ловити на чотири вудилища, ви точно знатимете, що вистачає місця і для четвертої палиці.
Бузз-бари– Це щось середнє між стійками та род-подом. Як за функціональністю, так і за вартістю. Чисто англійська тема. Стійка, до якої пригвинчена поперечина. На перекладині є різьблення. Одну таку конструкцію ставимо спереду та іншу ззаду. Спереду вкручуємо сигналізатора, ззаду – тримачі для комелю. Ось і вийшло щось середнє між род-подом та стійками. Перевага бузз-барів у їхній дешевизні перед род-подом.
Також вони дуже компактні та не займають багато місця ні на містку, ні в багажнику. Поперечини продаються в комплекті, а стійки потрібно купувати окремо. Якщо вам до душі рибалити не на березі, а at the bank, заварювати не «ліптон», а Yorkshire Tea, то бузз-бар створені для вас. А, та ще не забудьте обов’язковий атрибут цих аксесуарів – трофеї 15+кг та вище
Нещодавно з’явилися унікальні по своїй конструкції похилі перекладини Lok Down від компанії Avid Carp. Вони дозволяють досягти неймовірної компактності та обходитися абсолютним мінімумом спорядження для повноцінної установки вудилищ.
2. Скільки їх потрібно
З розрахунку на чотири вудилища:
- Стійки – під дві штуки на кожне вудлище (всього вісім)
- род-под – одна штука
- Бузз-бари – один комплект та дві стійки
3. Ціни на стійки
Найдорожче обладнання – це род-под. Гарний род-под коштуватиме дорого. До цього потрібно бути готовим. Але важливо розуміти, що при покупці роду вам стає просто все одно який буде берег. Камені, бруківка, земля, бруд, дошки, бетон, граніт – будь-який матеріал, схил, гора, обрив, – будь-який нахил, кут, що завгодно може бути на березі – все одно род-под дозволить розташувати вудлища. При належній вправності і грамотно виставленим ногам, род-под можна ставити навіть на деревах. Саме тому багато короп’ятників так люблять саме род-под. Ще важливий факт, що род-под завжди продається в комплекті з чохлом. Як правило, це справжня сумка з кількома кишенями, ременями, що фіксують, і так далі. Туди без проблем поміститься ще безліч різноманітних аксесуарів, наприклад, маркерні кілочки, додаткові стійки, все що завгодно.
Стійки – самі собою недорогі, але їх потрібно вісім штук! Багато хто запитає навіщо взагалі купувати стійки, але у них є одна велика перевага, про яку йтиметься трохи пізніше, коли ми торкнемося теми вибору між трьома варіантами підставок.
З бузз барами все просто. З розрахунку на 3-4 вудилища, це найдоступніший вид підставок у плані фінансів. Звичайно ж, бузз-бар бузз-бару різниця, є і дорогі версії з нержавіючої сталі, наприклад, Solar P1 Stainless, є простіші версії.
За якістю виготовлення, у принципі, усі стійки між собою рівнозначні. Не можна сказати, що якась фірма краща за іншу. Стійки є стійки, і тут нічого не вдієш. Складно придумати щось неймовірне, швидше за краще просто не зіпсувати і зробити надійний замок фіксації телескопічної стійки. Звичайно, стійки з нержавіючої сталі коштують особняком, але вони коштують набагато дорожче.
4. Вибір між бузз-барами стійками та род-подами
Найважливіша частина. Що ж вибрати? Раніше ми вже говорили про те, що у стійок є одна перевага перед іншими варіантами підставок. І це справді так. Як відомо, для максимально чутливої системи індикації клювання, найкраще уникати в волосіні кутів. Справа в тому, що будь-який кут відразу ж уповільнює передачу інформації на сигналізатор. Тому що при взятті насадки риби реакція передається без втрат на прямій ділянці волосіні. Якщо волосінь десь застрягла або через перешкоди створюється кут, це означає, що сигнал йде суворо до цього кута. Тобто, якщо риба взяла ніжно насадку, волосінь цілком передає сигнал, але до кута. Відповідно, для того, щоб сигналізатор зреагував, риба повинна зробити маневр, достатній для того, щоб сигнал пройшов через кут. І ось чим менше таких кутів на волосіні, тим точніша індикація. Ідеально, щоб від грузила до вершини вудлища була втягнута в лінію волосінь. Саме тому ми не використовуємо задні грузила – вони утворюють кут біля самого берега. Тому короп може взяти вашу насадку, пропливти кілька метрів, а ви навіть нічого не помітите, тому що сигнал ліскою йшов до вигину в місці кріплення заднього грузила, а далі не передавався.
У цьому випадку стійки дозволяють розташувати їх по одній лінії до точки лову. При цьому вони ж і будуть орієнтиром для наступних закидів, особливо вночі. Наприклад, ви зробили закид – і дивіться чи розташувалася волосінь паралельно лінії стійок. Якщо ні – вимотуємо, одягаємо новий стік та новий закид. І так поки що ви точно не покладете насадку в ціль.
Род-под та бузз-бар цієї можливості позбавлені. Звичайно, на змаганнях все так чи інакше все одно ловлять прямо перед собою, але на звичайній риболовлі все трохи інакше. Тому ми рекомендували б не поскупитися і придбати комплект стійок для кожного вудлища.
Або такий варіант. Купити два род-поди, кожен на 2 вудилища, або ж купити два бузз-бари. Тоді ви зможете розділити ваші вудлища на дві пари, що буде легше з точки зору правильного розташування лісок. Наприклад, два вудлища кладемо в ближню точку, два вудилища в далеку. Саме такий варіант ми вибрали собі. У нас один род-под, і один буз-бар. Ми їх маємо так, щоб було місце зліва, між ними і праворуч. У нас утворюються три коридори, через які ведеться виведення. Але це коли йдеться про змагання. Тому що на містку особливо не розгорнешся і не встромиш 4 набори стійок під кожне вудлище, спрямованих у різні боки – сектор є сектор. Але при виїздах на водоймища дикі, хоч це трапляється і не дуже часто, але ми завжди користуємося стійками.
5. Як встановлювати стійки та бузз-бари на дерев’яних містках?
Для цих цілей існують спеціальні пристрої у вигляді склянки, яка пригвинчується саморізом до містка. А вже в цю склянку вставляється стійка. Саморіз завжди йде в комплекті зі склянкою. Звичайно, при використанні восьми стійок доведеться докуповувати ще вісім склянок, щоб підніме вартість вашої системи підставок під вудилища до вартості середнього роду. Тому при лові на містках, напевно, розумніше використовуватиме бузз-бар. Тут достатньо купити по дві склянки на набір бузз-барів (забуваємо, що стійки дві – передня і задня). Це економічніше. А найголовніше, займає набагато менше місця.
Якщо ви турбуєтеся за стійкість роду на дерев’яному містку, то у компанії FOX є спеціальні вставки для роду. Ви також пригвинчує їх до дерев’яної підлоги і вже в них вставляєте стійки від роду-пода.
6. Задні тримачі
Задні утримувачі – це дуже важлива тема. Як відомо, всі вудилища різні та за товщиною в тому числі. Тому перш, ніж купувати утримувач найкраще виміряйте діаметр рукоятки на вашому вудлищі і попросіть продавця в магазині виміряти утримувач, перш ніж купувати. Або візьміть вудлище з собою і на місці підберіть найкращий варіант.
Ми б не рекомендували економити на власниках і радіти з того, що є моделі і за 100-150р. Як правило, це пластикові жорсткі утримувачі, які підійдуть просто для горизонтального розташування вудилищ. Не більше. Якщо вам потрібно буде трохи опустити кінчики у воду, то вудилище може просто вислизнути з такого власника. Тому намагайтеся придбати задні тримачі пом’якше, щоб вони мали великий коефіцієнт тертя, особливо в прохолодну погоду.
Найкращий варіант, з яким ми стикалися, – це власники від компанії JAG. Їхня особливість полягає в тому, що тримач одного розміру, а змінюється лише внутрішня м’яка вставка. Ці вставки продаються у наборах по кілька розмірів у комплекті. Ви купуєте набір, підбираєте під потрібне вудлище вставку та вставляєте її у тримач. Під кожне вудлище купується окремий набір. Комусь це здасться марнотратним, але рано чи пізно вудилища ви поміняєте, а власники міняти не потрібно – вони вже є. Понад те, ситуації бувають різні. Якщо вас двоє, то ви можете купити два робочі вудилища одного діаметра та два робочі вудилища іншого діаметра. Тоді вам взагалі потрібно буде купити 2 набори вставок, тому що в кожному наборі знайдете вставки для двох вудлищ. Одна людина закидає першою парою вудлищ, друга другою. Але це вже особливий приклад.
7. Зберігання стійок
Найкраще зберігати стійки у спеціальних сумках, призначених для цього. Ось чому. Це дуже заощаджує час. Вам не доведеться відкручувати сигналізатори та задники. Тому що вони зручно поміщаються навіть у зібраному вигляді в ці сумки та гарантовано уникнуть пошкоджень. Все, що вам залишається – розстебнути чохол, з’єднати бузз-бар та стійку та встромити у ґрунт. Усі. Готово. Те саме стосується й род-подів. Тим більше, що род-поди вже спочатку продаються у чохлі.
Зі стійками все не так однозначно. Можна, звичайно, придбати сумку для бузз-барів і покласти туди ваші стійки, якщо вони вміщаються по довжині. Але все-таки окремих сумок для стійок немає. Тому ми б рекомендували відкручувати сигналізатори для їхньої безпеки.