Головна Харчування для коропа Діпи для лову коропа

Діпи для лову коропа

4

Як і всі інші складові світу приманок (мікси, адитиви, атрактанти чи пелети), діпи на сьогоднішній день стали цілою індустрією — існують сотні альтернативних продуктів від десятків виробників. Однак, всупереч такому різноманіттю, яке може ввести в оману новачка, діпи легко діляться всього на дві основні категорії: прості діпи тільки для приманювання і нутритивні діпи .

Приманювання риби чи нутритивність

З англійської, дип (dip) перекладається як занурення, занурення, заглиблення, і саме цими словами можна описати спосіб його застосування: приманка занурюється в ароматну рідину і набуває якихось нових позитивних якостей. Ще з часів зародження сучасного карпфішингу (а може, й раніше, тільки ми про це не знаємо) було помічено, що корм, який перед попаданням у воду був оброблений будь-яким дипом, здатний привернути набагато більше уваги з боку риби.
При цьому аромат може використовуватись практично будь-який. Наприклад, це може бути часниковий соус, в який занурюються шматочки мамалиги, мед або цуйка (фруктова горілка у румунів і молдаван), в які опускаються зерна кукурудзи, або синтетичний ароматизатор, в якому розм’якшуються бойли — вони є дипами.
Першими такими продуктами, які почали використовуватися при лові коропа, були дуже ароматні рідини з найпростішим ефектом, що приманює. Приманка перед закиданням опускалася в такий дип на деякий час і набувала інтенсивного, але короткострокового аромату. Час дипування було обмежено — якщо приманка знаходилася в рідині надто довго, вона могла просочитися ароматом настільки сильно, що замість того, щоб приваблювати рибу, почала її відлякувати.
Одночасно з поступовою появою в арсеналі короп’ятників нутритивних рідин (я сказав «поступовим», оскільки історія завоювання ними ринку розтягується більш ніж на 30 років: від появи у 70-х амінокислотних комплексів до CSL у 80-х та розчинного рибного білка L- 90-х роках), розвивається новий напрямок підвищення привабливості приманок – поживні чи нутритивні діпи.

Це продукти з радикально відмінними рецептами та способами їх використання. Контакт приманки з дипом вже не повинен бути коротким, швидше навпаки, вона стає тим ефективнішою, чим довше перебуває в живильній рідині. І не тільки приманка — нутритивний дип може зробити привабливішою для риби та підгодовування.
Відразу хочу наголосити, що первинним ефектом застосування нутритивного дипу є, як і у випадку зі звичайними дипами, приманювання риби, але з використанням м’якших, натуральніших і тому, по суті, ефективніших засобів. Бо терміни можуть когось ввести в оману, оскільки ніхто не хоче годувати рибу, всі хочуть тільки ловити її. Нам, мовляв, не потрібні поживні якості, ми хочемо ефекту швидкого приманювання.

Я свого часу навіть проводив такий тест — питав різних рибалок, що вони вважають за краще: дип зі швидким ефектом, що приваблює, або нутритивний дип. І для мене не стало сюрпризом те, що люди реагують на словосполучення “тривале приманювання” без розуміння того, що вони отримують. Адже насправді нутритивні діпи притягують коропа навіть краще, ніж звичайні діпи , крім того, вони стійкіші і мають ту перевагу, що відмінно комбінуються з малими дозами ароматів, завдяки чому ефективніше передають харчові сигнали.

Діпи на олійній основі

Класичними дипами для приманювання є діпи на олійній основі та з великою кількістю ароматизатора. Саме такими були перші комерційні діпи , що з’явилися на ринку, які, будучи продуктом швидкої дії, все ще залишаються популярними, особливо серед тих рибалок, які воліють короткі сесії. Вони дуже зручні, оскільки не вимагають жодної попередньої підготовки.
Дістаєш бойл з пакета, опускаєш його на короткий час у дип (час намокання, залежно від виробника, може бути різним — від кількох хвилин до кількох годин), і він готовий до використання. Як правило, єдиною відмінністю одного такого дипу від іншого є ароматизатор, а масло, що становить основу дипу, залишається одним і тим же. Існують діпи тільки для приманки – їхній аромат надто сильний для використання в кормі. Але вони можуть бути дуже вдалим вибором при лові на відокремлені приманки.

Липкі діпи

Особливою категорією є липкі, як клей, діпи . Вони також служать лише для приманювання — вони не мають нутритивної цінності. Це такий собі ароматизований клей, в який опускається приманка. В результаті дип утворює навколо приманки клейку ароматну оболонку, яка поступово розчиняється у воді. Як бачите, принцип застосування дуже простий: шляхом простого занурення в дип рибалок може миттєво «переробити» будь-яку приманку – від бойлів до кукурудзи – липкі діпи поєднуються з усім.
Причому спектр такої “переробки” може бути досить широким – деякі з липких дипів запропоновані у варіантах різних кольорів та ароматів. Але є й нейтральні, без кольору та запаху, для індивідуального вибору ароматів та інших компонентів. Як їх використати? Просто необхідно лише попередньо трохи нагріти, опустивши баночку з дипом в ємність з теплою водою. Коли вміст баночки стане помітно більш текучим, до нього можна додати ароматизатори, атрактанти, барвники… Після того як готовий продукт охолоне, він набуде звичайної консистенції.
За ідеєю, липкі діпи в умілих руках можуть використовуватися як клей, за допомогою якого до бойла можна перед закиданням «приклеїти» якісь дрібні частинки, наприклад, зерна або пелети.

Чи ефективні такі діпи чи ні?

Думки існують різні, але рибалки вони сьогодні застосовуються дуже рідко. Можливо тому, що більшість фірм, які виробляють коропові приманки, відмовилися від їхнього виробництва, тому придбати липкі діпи сьогодні досить непросто. А може, все зовсім навпаки: рибалок вони не зацікавили, тому до них було втрачено й інтерес виробників. В ті часи, коли вони тільки з’явилися на ринку, я спробував кілька липких дипів, але позитивного ефекту не отримав та відмовився від їхнього застосування.

Порошкові діпи

Ще одним способом надати приманці привабливої ​​оболонки, на яку ми покладаємо такі великі надії, є діпи у вигляді порошку. Їхній спосіб використання схожий на потрійне хрещення: приманка опускається спочатку у воду, потім у порошок, потім знову у воду (для деяких порошкових дипів друге занурення у воду не потрібно). Порошок і вода утворюють розчинне желе, яке прилипає до бойла, а після закидання починає поступово розчинятися, передаючи рибі ароматний сигнал. Тривалість розчинення желе може досягати кількох годин.

Як правило, список інгредієнтів таких дипів включає палатантні (стимулюючі апетит) екстракти (для ароматизації), підсолоджувачі та амінокислоти. Я випробував кілька років тому кілька таких дипів і не отримав сприятливого ефекту, але не думаю, що цей мій досвід може бути підставою для серйозних висновків — є багато хороших рибалок, які ці діпи вважають дуже ефективними та активно з ними працюють.

Нутритивні діпи

Різні виробники називають такі діпи по-різному: food dip, enhancing system, energy dip (поживні діпи , підсилюючі системи, енергетичні діпи). Мені ж найбільше подобається визначення нутритивних дипів, оскільки йдеться про дійсно високопоживні та збалансовані продукти (nutritive — поживна речовина). Можу сказати без вагань: нутритивні діпи є більш ефективними, ніж будь-які інші діпи тільки з дією, що приманює. Вони ще більше принаджують!
Їх властивості, що приваблюють, різноманітніші, а вплив на рибу складніший і триваліший за часом. Так що практично все, що може зробити який-небудь дип, що приманює, нутритивний дип зробить ще краще.
А тому питання може стояти тільки так: який нутритивний дип використати? І ось тут рибалка має у своєму розпорядженні дві можливості: купити готовий продукт або приготувати його самостійно. Перший варіант, безумовно, абсолютно безтурботний, але при цьому дорогий. І, треба сказати, зручний – у продажу можна знайти безліч різних дипів хорошої якості. Для надійності деякі рибалки намагаються використовувати для кожного бойла відповідний йому дип, але завжди чинити саме так зовсім не обов’язково.

Можна без проблем пробувати дип для бойлів А з бойлами В, якщо їх склади сумісні. Що, спитайте, означає: сумісні чи несумісні? Все це досить умовно, проте, на мій погляд, не варто застосовувати, наприклад, рибний дип з солодкими приманками на основі birdfood (корм для птахів), а ось пряний дип добре підходить до будь-яких пікантних fishmeal (бойли на основі рибного борошна) ).

Діпи своїми руками

Вони легко готуються і, що приємно, не захаращують, як бойли, кухню, а ми маємо можливість контролювати дозування, інгредієнти та свіжість продукту.
Перший компонент, який для цього знадобиться – це нутритивна рідина. Для початку цілком достатньо лише однієї. зазвичай використовується відразу кілька рідин з різними властивостями, які утворюють так звану основу дипу. ефірні олії (іноді і те, й інше).
Теоретично рідини для основи вибираються за принципом сумісності з бойлами, з якими вони будуть використовуватися. Але це лише теоретично, оскільки на практиці більшість із них є універсальними… Та й у коропів своє, часом досить несподіване нам поняття про сумісність.
Список рідин, які у нутритивних дипах, широкий. Насамперед, звичайно, слід назвати протеїни, що легко засвоюються — Minamino, Amino РРС і всілякі їх види, відомі під різними найменуваннями. Далі йдуть продукти, одержувані в результаті промислової обробки кукурудзи або цукрових буряків (CSL та патока), рибні олії, рослинні олії, натуральні екстракти черепашок та ракоподібних (білачан, мідії, криль), натуральні рослинні екстракти (кукурудзи, лісового горіха, паприки…) , стимулятори апетиту, розчинний рибний протеїн, розчинна печінка, бетаїн, натуральні та штучні підсолоджувачі, ароматизатори, ефірні олії та ін.
А також, причому не в останню чергу, гліцерин. Часто гліцерин у комерційних дипах представлений як інгредієнт для обсягу, оскільки робить так, що дип добре прилипає до приманки та зберігає частинки суспензії (де це необхідно). Може використовуватися з будь-якою аромою, зміцнює бойли на тривалий час та виконує роль консерванту. Окрім того, він дешевий.
Нутритивні діпи – це не лише рідини. До їх складу успішно можна включити адитиви у вигляді порошку, наприклад, бетаїн або палатантні екстракти. Так що виготовлення дипів – це широке творче поле, працюючи на якому рибалок обмежений лише своєю уявою.

Зауваження

Можливо, це прозвучить дещо дивно, але мені хотілося б попередити рибалок-початківців від надмірного захоплення дипами. А то як буває: хтось, використовуючи діпи, досягає хороших результатів і про всі інші складові успіху просто вже думати не хоче. Тобто виникає певний «перекіс» у бік лише одного компонента успішної риболовлі, що в корені неправильно.
Всі ми знаємо, що нутритивні діпи, завдяки своїй гарній розчинюваності, чудово працюють ранньою весною і восени, тобто при лові в холодній воді. і тут є нюанс, про який слід пам’ятати: не всі види нутритивних рідин досить добре розчиняються у холодній воді. зайвий раз переконатися в тому, наскільки швидко розчиняється той чи інший дип, особливо при охолодженні води, ніколи не зайвим.

Діпи мають безліч чудових якостей. Вони, наприклад, можуть виконувати роль консервантів — просочені ними бойли зберігають свіжість протягом кількох тижнів навіть у найсильнішу спеку. Інші діпи є ідеальними для зволоження бойлів. Причому на дуже тривалий час зволоження на кілька місяців не є чимось особливим! Для цього спочатку бойли повинні бути повністю висушені, а потім вміщені в дип до насичення. У мене, наприклад, завжди є із собою бойли, витримані в дипі щонайменше 6 місяців. Але зверніть увагу: бойли при дипуванні можуть ставати помітно більше. Скажімо, принади діаметром 20мм досягають розміру 22мм.
Діпи можуть значною мірою підвищити ефективність різних приманок, бойлів в першу чергу, але і всіх інших теж, у тому числі і штучних. Навіть пластикової кукурудзи, якої, здавалося б, немає ніякої необхідності намокати в дипі, оскільки її властивість полягає в привабливому кольорі, тобто воно грунтується не на хеморецепції. Тим не менш, навіть вона стане ефективнішою, побувавши в дипі, приготованому з рідкого бетаїну, підсолоджувача (бажано натурального) та фруктового ароматизатора. І не шукайте цього пояснень – просто спробуйте так зробити, і ви побачите, що це працює!